Przed lotem

Jeżeli planujesz podróż jeszcze w tym roku sprawdź, co musisz wiedzieć o dodatkowych procedurach przed odlotem.

COVID-19

Wszystkie rejsy realizujemy z zachowaniem najwyższych standardów i zgodnie z procedurami bezpieczeństwa stworzonymi na podstawie wytycznych Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Procedury obejmują zasady bezpieczeństwa obowiązujące na pokładzie samolotu, jak i na lotnisku.

Obowiązkiem pasażera jest znajomość i przestrzeganie specyficznych ograniczeń lub obowiązków wprowadzonych w związku aktualną sytuacją epidemiczną w krajach do których Państwo się udajecie.
Prosimy o śledzenie na bieżąco zaleceń dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Prosimy o zmianę terminu rezerwacji w uzgodnieniu z Państwa biurem podróży i rezygnację z wyjazdu, jeśli:

 • W ciągu ostatnich 7 dni przed planowaną podróżą stwierdzili Państwo u siebie symptomy COVID 19 (temperatura ciała 38°C i powyżej, uporczywy kaszel, trudności w oddychaniu lub inne objawy grypopodobne);
 • Ktoś w Państwa najbliższym otoczeniu przejawiał opisane powyżej symptomy COVID 19 w ciągu ostatnich 14 dni;
 • W ciągu ostatnich 14 dni mieli Państwo kontakt z osobą zakażoną COVID 19.

UWAGA. Przypominamy, że osoby których stan zdrowia nie pozwala na bezpieczne odbycie podróży mogą nie zostać wpuszczone na pokład przez lotniskowe służby sanitarne.

 

Szanowni Państwo, na terenie Polski nie ma już obowiązku noszenia maseczek. Jednak, aby zadbać o zdrowie swoje, innych pasażerów i naszych Załóg, zachęcamy do ich zakładania podczas lotu.

Niezmiennie:

 • Zachowanie dystansu od innych pasażerów, zwłaszcza podczas wchodzenia i wychodzenia z samolotu;
 • W miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się na pokładzie;
 • W przypadku dokonywania zakupów, preferowaną metodą płatności są transakcje bezgotówkowe;
 • W ofercie sprzedażowej będą dostępne jednorazowe masaczki ochronne i żel antybakteryjny w saszetkach. 

Podczas całej podróży

Stosuj zasady ochrony podczas kaszlu oraz kichania.
Zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza, ręce umyj używając mydła i wody lub zdezynfekuj dłonie za pomocą płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).

Jeśli to możliwe unikaj dotykania w terminalu lotniska wszelkich powierzchni, poręczy, przycisków, klamek itp.

Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1,5 metra odległości pomiędzy sobą a innymi ludźmi.

 

UWAGA! W ZWIĄZKU Z CZĘSTĄ ZMIANĄ REGULACJI I ZASAD PODRÓŻOWANIA PROSIMY O MONITOROWANIE OFICJALNYCH INFORMACJI NA STRONACH RZĄDOWYCH DANEGO KRAJU, DO KTÓREGO PAŃSTWO PODRÓŻUJĄ ORAZ STRON POLSKIEGO MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH. 

 

WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO POLSKI:

Osoby przyjeżdżające do Polski nie podlegają już obowiązkowi kwarantanny granicznej. Znika również obowiązek okazania certyfikatu szczepienia podczas przekraczania granicy. Nie ma potrzeby także wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny po przyjeździe.


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO GRECJI:

Osoby przyjeżdżające do Polski nie podlegają już obowiązkowi kwarantanny granicznej. Znika również obowiązek okazania certyfikatu szczepienia podczas przekraczania granicy. Nie ma potrzeby także wykonywania testów oraz odbywania kwarantanny po przyjeździe.

Przed wylotem do Grecji zapoznaj się z aktualnymi restrykcjami COVID-19. Aktualne informacje dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja.


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO HISZPANII:

Osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID (potwierdzający przyjęcie szczepienia/negatywny wynik testu/przebycie COVID-19) nie są zobowiązane do wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Wszyscy podróżni, którzy nie posiadają Unijnego Certyfikatu COVID i przybywają do Hiszpanii są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przybyciu do Hiszpanii. 

Nie ma obowiązku wykonywania testu dla osób, które przyjęły pełne szczepienie przeciw COVID-19. Uznawane są zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu, certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia.

Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. 

Podróżując do Hiszpanii, bez zaświadczenia o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19, musisz przedstawić jedno z poniższych zaświadczeń:

1. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 — uznawane są zaświadczenia o wyniku testu wykonanego techniką NAAT (np. PCR) w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii lub zaświadczenia o wyniku testu antygenowego wykonanego w ciągu 24 godzin przez przylotem do Hiszpanii.

2. Zaświadczenie o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT lub testu antygenowego (wykonanego w laboratorium); zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu.

Nie ma obowiązku wykonywania testu dla osób, które przyjęły pełne szczepienie przeciw COVID-19. Uznawane są zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu, certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia.

Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać zaświadczenia o przyjęciu szczepienia, o negatywnym wyniku testu lub przebyciu COVID-19. Nie są również zobowiązane do wypełniania formularza sanitarnego.


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO PORTUGALII (REGION AUTONOMICZNY MADERY):

Przed podróżą na Maderę należy wypełnić kwestionariusz MadeiraSafe, osobno dla każdego pasażera, który ukończył 11 lat. Pasażerowie, którzy nie ukończyli 11 lat wpisywani są do kwestionariusza rodzica / opiekuna. Po wypełnieniu kwestionariusza pasażer otrzymuje email zawierający dane dostępu do platformy madeirasafe.com. Po zalogowaniu pasażer otrzyma kod QR, który należy przedstawić służbom imigracyjnym po przylocie na Maderę.

Wszelkie pytania dotyczące kwestii związanych z podróżą na Maderę w kontekście pandemii COVID-19 należy kierować do lokalnych służb sanitarnych pod następującymi numerami telefonów:

(+351) 291 208 738
(+351) 291 208 700
(+351) 91 149 490
(+351) 969 320 327
(+351) 969 320 235

Informacja dla podróżujących przygotowana przez rząd Madery

 

WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO PORTUGALII (KONTYNENTALNEJ):

Podróżni muszą przedstawić jedno z poniższych:

 • Certyfikat poświadczający przyjęcie 3 dawek szczepionki przeciw COVID-19 przyjętej do użytku na terytorium Unii Europejskiej (2 dawek w przypadku szczepionki Johnson) lub
 • Certyfikat poświadczający przyjęcie 2 dawek szczepionki przeciw COVID-19 przyjętej do użytku na terytorium Unii Europejskiej (1 dawek w przypadku szczepionki Johnson) w okresie 14 - 270 dni przed wjazdem na terytorium Portugalii lub
 • Negatywny wynik testu antygenowego wykonanego w warunkach laboratoryjnych nie wcześniej niż 24 godz. przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii lub
 • Negatywny wynik testu wykonanego techniką NAAT nie wcześniej niż 72 godz. przed wejściem na pokład samolotu lecącego do Portugalii lub
 • Certyfikat poświadczający przebycie SARS-CoV-2 w okresie 11 - 180 dni przed wjazdem na terytorium Portugalii lub
 • Ważny certyfikat poświadczający przyjęcie szczepionki lub ozdrowienie wydany przez jedno z następujących państw i terytoriów: Albania, Andora, Armenia, Benin, Czarnogóra, Gruzja, Guernsey , Islandia, Izrael, Jersey, Jordania, Liban, Lichtenstein, Maroko, Mołdowa, Monako, Norwegia, Nowa Zelandia, Panama, Północna Macedonia, Republika Zielonego Przylądka, Salwador, San Marino, Serbia, Singapur, Szwajcaria, Tajlandia, Tajwan, Togo, Tunezja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Wyspa Man, Wyspy Owcze lub Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Z powyższego wymogu zwolnione są dzieci, które nie ukończyły 12 lat.


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH NA CYPR:

Podróżnych w wieku 18 lat i starszych uważa się za w pełni zaszczepionych, gdy od podania drugiej dawki szczepionki dwudawkowej lub pierwszej dawki szczepionki jednodawkowej nie upłynął okres 270 dni (9 miesięcy) lub gdy otrzymali dawkę przypominającą. Osoba poniżej 18 roku życia jest uważana za zaszczepioną, jeżeli przyjęła dwie dawki szczepionki (lub jedną w przypadku szczepionki jednodawkowej).

Za ozdrowieńca uważa się osobę, której upłynęło nie mniej niż 7 i nie więcej niż 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy muszą okazać unijne cyfrowe zaświadczenie COVID lub równoważne świadectwo szczepienia lub przebycia choroby z państw, które przystąpiły do unijnego cyfrowego systemu certyfikacji COVID (EUDCC) albo ważne świadectwo szczepienia wydane przez właściwe władze innego państwa trzeciego.

Jeżeli nie spełniają powyższych warunków, nie są uważane za osoby zaszczepione.

Osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR nie wcześniej niż 72h lub antygenowy wykonany nie wcześniej niż 24h przed wylotem.

Dzieci poniżej 12 roku życia są zwolnione z obowiązkowych testów. Dla starszych dzieci zasady takie same jak dla dorosłych.


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO TUNEZJI:

Za zaszczepioną uważa się osobę, która przedstawi zaświadczenie potwierdzające pełne szczepienie lub paszport covidowy, wydany przez władze sanitarne kraju zamieszkania.

Brak specyficznych regulacji dla ozdrowieńców.

Osoby powyżej 18 roku życia, które nie są zaszczepione lub mają niepełne szczepienie muszą przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR  wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed wylotem, lub testu antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem.

Dzieci do 18 roku życia zwolnione z testów i obowiązku przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu.


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO EGIPTU:

Władze egipskie nie doprecyzowały jaką formę powinien mieć dokument potwierdzający otrzymanie szczepień przeciwko COVID-19. W praktyce uznawane są certyfikaty pełnego szczepienia z kodem QR, wykonanego na 14 dni przed planowanym przekroczeniem granicy. Certyfikat powinien być okazany w formie wydrukowanej. 

Aby być uprawnionym do zwolnienia z testu PCR przed podróżą, ostatnia dawka szczepienia musi zostać podana minimum 14 dni przed przylotem.

Osoby zaszczepione są zwolnione z wykonywania testu PCR lub antygenowego przed przylotem do Egiptu. Do potwierdzenia, że jest się osobą zaszczepioną wystarczy okazanie wydrukowanego Unijnego Certyfikatu COVID.

Podróżujący do Egiptu ma obowiązek okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność COVID-19 przetłumaczony na język angielski lub język arabski.

Badanie testem PCR powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż 72 godziny przed planowanym czasem wylotu samolotu lecącego bezpośrednio do Egiptu.

Turyści podróżujący do Hurghady, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taby, nie posiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku.

Przed podróżą należy dokonać rejestracji poprzez stronę: https://www.visitegypt.gov.eg/
 

WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO TURCJI:

W Turcji uznawane są wszystkie szczepionki certyfikowane w Unii Europejskiej (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i Johnson&Johnson) oraz dodatkowo Sinovac. Od ostatniego szczepienia musi upłynąć przynajmniej 14 dni. Za osobę zaszczepioną uważa się każdego kto przyjął przynajmniej dwie dawki ww. szczepionek lub jedną w przypadku Johsnosn&Johnson.

Przedstawiane na granicy świadectwa szczepień/paszporty covidowe powinny być w języku angielskim lub tureckim.

Strona turecka nie stosuje daty ważności certyfikatu jako warunku wjazdu na teren Turcji.

Aby być uprawnionym do zwolnienia z testu PCR przed podróżą, ostatnia dawka szczepienia musi zostać podana minimum 14 dni przed przylotem.

Osoby nie zaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem. Oprócz testów PCR akceptowane są również testy RNA i kwasów nukleinowych, wykonane na 48 godzin przed wjazdem.

Osoby, które przedstawią dokument wydany przez odpowiednie władze państwowe stwierdzający, że chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, licząc od 28. dnia pierwszego pozytywnego wyniku testu PCR, również będą zwolnione z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego oraz z obowiązku kwarantanny. 

WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH NA WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA:

Za osoby zaszczepione uznawane są osoby zaszczepione pełnym cyklem szczepienia szczepionką dopuszczoną do użycia w Unii Europejskiej. Akceptowana jest papierowa oraz elektroniczna forma certyfikatu COVID.

Brak obowiązku testów wobec osób posiadających ważny certyfikat pełnego zaszczepienia.

Osoby nie w pełni zaszczepione traktowane są jak osoby niezaszczepione.

Na 5 dni przed planowaną podróżą należy wypełnić formularz lokalizacyjny dostępny pod adresem: https://www.ease.gov.cv/ W przypadku problemów z jego wypełnieniem należy kontaktować się drogą mailową pod adresem ease-support@cv.zetes.com

Dodatkowo przed wylotem należy wypełnić formularz zdrowotny: https://igrp.gov.cv/IGRP/app/webapps?r=controle_sanitario/FichaVigilanciaControleSanitario/index&dad=controle_sanitario&p_fwl_toolsbar_2=en_lang&target=_blank&isPublic=1

Wszyscy niezaszczepieni podróżni są zobowiązani do wykonania testu na Covid-19 przed wylotem. Dopuszczalne są zarówno testy PCR (nie starsze niż 72 godziny) oraz testy antygenowe (nie starsze niż 48 godzin).


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO BUŁGARII:

Nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID.


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO ALBANII:

Nie ma obowiązku przedstawiania na granicy żadnych dokumentów dot. COVID.  


WAŻNA INFORMACJA DLA PASAŻERÓW PODRÓŻUJĄCYCH DO ZJEDNOCZONYCH EMIRATÓW ARABSKICH (DUBAJ):

Osoby, które zostały zaszczepione wymaganą przez danego producenta pełną ilością dawek powinny posiadać Unijny Certyfikat COVID. Akceptowane są zarówno elektroniczne jaki i papierowe wersje certyfikatu pod warunkiem możliwości poprawności danych pasażera i możliwości odczytania kodu QR. Wszystkie dokumenty przedkładane władzom miejscowym muszą być przetłumaczone przynajmniej na j. angielski.

Osoby nie w pełni zaszczepione zobowiązane są do posiadania negatywnego wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 48 godzin przed przylotem. Okres 48 godzin liczony jest od pobrania próbki w laboratorium. Wszystkie dokumenty przedkładane władzom miejscowym muszą być przetłumaczone przynajmniej na j. angielski.

Osoby w pełni zaszczepione zwolnione są z obowiązku wykonania testu RP-PCR.

Osoby podróżujące do ZEA powinny zarejestrować swój przylot na platformie ICA

Osoby niezaszczepione zobowiązane są do posiadania negatywnego wynik testu RT-PCR wykonanego w ciągu 48 godzin przed przylotem. Okres 48 godzin liczony jest od pobrania próbki w laboratorium. Wszystkie dokumenty przedkładane władzom miejscowym muszą być przetłumaczone przynajmniej na j. angielski.

Ozdrowieńcy powinni przedstawić certyfikat świadczący o przebyciu choroby, który został wydany nie później niż na 30 dni przed przylotem. Akceptowane są zarówno elektroniczne jaki i papierowe wersje certyfikatu pod warunkiem możliwości poprawności danych pasażera i możliwości odczytania kodu QR. Wszystkie dokumenty przedkładane władzom miejscowym muszą być przetłumaczone przynajmniej na j. angielski.

 

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z ulotkami

 • COVID-19 Zasady Bezpieczeństwa - pobierz TUTAJ.
 • Jak skutecznie myć ręcę? - pobierz TUTAJ.

 Jeżeli podejrzewasz u siebie objawy COVID 19 - zasięgnij telefonicznie pomocy medycznej. 


Copyright Enter Air 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania.